Kurpie i muzyka
Pod redakcją Mieczysławy Demskiej-Trębacz
Wydanie pierwsze
Format: B5
Ilość stron: 236
Warszawa 2014 r.
ISBN 978-83-61489-59-7
40,- zł
Kurpie i muzykaKurpie i muzykaKurpie i muzyka
Książkę można nabyć w Księgarni Chopin University Press/efryderyk.pl

Mieszkańcy ziemi kurpiowskiej stworzyli własną kulturę, przechowali żywą tradycję, także tę, która złożyła się na jej specyficzną fonosferę. Śpiew rozbrzmiewał tam od świtu do zmierzchu, codziennie i od święta, cyklicznie - w zależności od pór roku i etapów życia ludzi. Dzięki księdzu Władysławowi Skierkowskiemu, autorowi publikacji Puszcza Kurpiowska w pieśni, na początku międzywojnia zbiór ten przeniknął do muzyki wysokiej.

Do dziś kolejne pokolenie etnomuzykologów, kompozytorów, tancerzy, muzyków profesjonalnych i ludowych, muzyków folkowych na różny sposób odczytują folklor mieszkańców Puszczy Kurpiowskiej.

Za sprawą zaprezentowanych w tomie opracowań czytelnik ma możliwość zetknięcia się z odmiennym podejściem badaczy do zagadnień inspiracji ludowych w muzyce wysokiej, a nie tylko poznać wartości, o które wzbogacona została muzyka polska XX stulecia dzięki Skierkowskiemu.

Uzupełnieniem tomu są dwie płyty CD. Pierwsza zawiera utwory wybitnych kompozytorów polskich (Karola Szymanowskiego, Romana Maciejewskiego, Romualda Twardowskiego, Kazimierza Sikorskiego, Stanisława Moryty) w interpretacji chóru pod dyrekcją obecnego rektora, Ryszarda Zimaka. Na drugiej płycie CD znajdują się oryginalne śpiewy kurpiowskie zgromadzone przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.