Janusz Musialik
Zabytkowe fisharmonie ziemi częstochowskieji Zagłębia Dąbrowskiego
Wydanie pierwsze
Format: B5
Ilość stron: 120
Warszawa 2016 r.
ISBN 978-83-61489-79-5
15,- zł
Zabytkowe fisharmonie ziemi częstochowskieji Zagłębia DąbrowskiegoZabytkowe fisharmonie ziemi częstochowskieji Zagłębia Dąbrowskiego
Książkę można nabyć w Księgarni Chopin University Press/efryderyk.pl

Z recenzji ks. prof. Kazimierza Szymonika:

Janusz Musialik to najlepszy w Polsce znawca fisharmonii i pionier badań na terenie całej Polski. W 2004 opublikował wyniki inwentaryzacji i szczegółowych badań fisharmonii w województwie podlaskim Niniejsza publikacja prezentuje badania nad tym instrumentem na ziemi częstochowskiej i w Zagłębiu Dąbrowskim. Autor dotarł do 147 egzemplarzy fisharmonii, przeprowadził szczegółowe badania porównawcze, zidentyfikował 47 wytwórni tych instrumentów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Odnalazł także instrumenty dwóch wytwórni w Polsce: M. Wybrańskiego w Bydgoszczy i A. Homana z Warszawy.

Fisharmonia do dzisiaj pełni rolę zastępczego instrumentu w niektórych kościołach i domach zakonnych. Znaczna część tych instrumentów nie jest już używana i ustąpiła miejsca instrumentom elektronicznym, które, jak zaznacza Autor, są jedynie substytutem brzmieniowym instrumentów tradycyjnych.

 

Książka opatrzona jest bogatą dokumentacją fotograficzna Autora.