Rytuał i transgresja w sztuce perkusyjnej
Pod redakcją Leszka Lorenta
Wydanie pierwsze
NOWOŚĆ
Format: B5
Ilość stron: 128
Warszawa 2017 r.
ISBN 978-83-61489-93-1
25,- zł
Rytuał i transgresja w sztuce perkusyjnejRytuał i transgresja w sztuce perkusyjnejRytuał i transgresja w sztuce perkusyjnej
Książkę można nabyć w Księgarni Chopin University Press/efryderyk.pl

Sztuka perkusyjna należy do nastarszych form abstrakcyjnego języka, za pomocą którego dawny człowiek obłaskawiał niepojęte siły przyrody, przedzierzgnięte następnie w bóstwa niebiańskie, ziemskie i podziemne.

Perkusja pojawiała się zawsze tam, gdzie występowała potrzeba bliskości ze światem nadprzyrodzonym - otwierała drogi do nadzmysłowych krain, leczyła z chorób, przyzywała duchy przodków. Przez swoją obecność we wszystkich kulturach świata stała się swoistym katalizatorem duchowego rozwoju człowieka, a w dalszej perspektywie - rozwoju sztuki.

Niniejsza publikacja porusza rytualny aspekt sztuki perkusyjnej. Sposób widzenia rytuałów perkusyjnych i towrarzyszącej im przemiany - transgresji - ujęty został przez autorów w różnorodny sposób. Czytelnim może zatem zagłębić się w świat szamańskich rytuałów przejścia, ekstazy, w rozważania na temat muzyki indonezyjskiego gamelanu, jak również poznać świat współczesnej sztuki multiperkusyjnej. Jest to jedynie wycinek tematów prezentowanych w publikacji, która jest pretekstem do dalszych rozważań, nie tylko na polu muzyki, ale także antropologii kultury, estetyki, historii muzyki.