Pokora wobec piękna sztuki dźwięków
O twórczości Mariana Sawy
Pod redakcją Marcina Tadeusza Łukaszewskiego
Wydanie pierwsze
NOWOŚĆ
Format: B5
Ilość stron: 314
Warszawa 2017 r.
ISBN 978-83-61489-92-4
30,- zł
Pokora wobec piękna sztuki dźwiękówPokora wobec piękna sztuki dźwiękówPokora wobec piękna sztuki dźwięków
Książkę można nabyć w Księgarni Chopin University Press/efryderyk.pl

Monografia zawiera 19 artykułów poświęconych życiu i twórczości Mariana Sawy (1937-2005), kompozytora, organisty, improwizatora, pedagoga, jednego z najciekawszych twórców naszych czasów, chociaż wciąż zbyt słabo obecnego w świadomości społecznej. Ukazuje się w roku osiemdziesiątej rocznicy urodzin kompozytora. Proponowany wielogłos pozwala zapozanać się z wybranymi aspektami jego bogatej i zróżnicowanej twórczości liczącej kilkaset opusów.

Sawa znany jest przede wszystkim dzięki kompozycjom organowym i chóralnym. Mniej znane, ale zataczające coraz szersze kręgi w środowisku muzycznym, są utwory klawesynowe, skrzypcowe, fortepianowe czy pieśni na głosy z towarzyszeniem fortepianu. W monografii możemy przeczytać o wybranych zagadnieniach dotyczących tej grupy dzieł, jak również dowiedzieć się o meandrach ciekawego życia kompozytora, bogatego w wiele zbiegów okoliczności, dzięki którym stał się później cenionym artystą, chociaż sam nie zabiegał o zaszczyty i sławę, pozostając osobą bardzo skromną. Był jednak rozpoznawalny i powszechnie znany.

Autorzy monografii wyrażają nadzieję, iż dzięki tej publikacji twórczość Mariana Sawy spotka się z powszechnym zainteresowaniem nie tylko w gronie profesjonalnych muzyków, lecz także wśród melomanów.