Roman Maciejewski
Twórca charyzmatyczny
Pod redakcją Jagny Dankowskiej, Janiny Tatarskiej, Anny Brożek
Wydanie pierwsze
Format: B5
Ilość stron: 308
Poznań-Warszawa 2010 r.
ISBN 978-83-61489-05-4
45 zł
Roman Maciejewski
Książkę można nabyć w Księgarni Chopin University Press/efryderyk.pl

Książkę można nabyć w Księgarni Muzycznej Wydawnictwa UMFC

 

Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Znalazły się w niej teksty będące wersjami referatów wygłoszonych podczas dwóch konferencji, które odbyły się w Poznaniu i w Warszawie w kwietniu 2008 roku, jak i również prace powstałe specjalnie do niniejszej publikacji.

            Książka składa się z pięciu części poświęconych kolejno życiu, światopoglądowi i osobowości twórczej Romana Maciejewskiego, najwybitniejszemu dziełu – Requiem, pozostałym, choć nie mniej ważnym utworom i w końcu – recepcji jego twórczości. Całość uzupełniają dwa wywiady przeprowadzone z bratem kompozytora – Wojciechem Maciejewskim.

            Charakter zebranych tekstów jest różnorodny: od historycznych, przez analityczne, po refleksyjne eseje. Tom wzbogacony został licznymi fotografiami ilustrującymi znaczące momenty w życiu kompozytora.

            Do książki została dołączona płyta CD, na której zawarto utwory będące przedmiotem analizy i omówień w poszczególnych referatach.